Treść etykiet samoprzylepnych może informować, ale też zakazywać, nakazywać i ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Przedstawienie ich w formie obrazkowej znacznie ułatwia ich zidentyfikowanie i pozwala skuteczniej dotrzeć do potencjalnej grupy odbiorców. Obrazki, o których mowa, to inaczej piktogramy, które — co warto podkreślić — możemy dla Państwa wykonać.

Co to jest piktogram?

Piktogramy informacyjne lub ostrzegawcze CLP to najczęściej graficzne przedstawienie symboli, za którymi stoją określone zakazy, nakazy lub informacje. Z piktogramami ostrzegawczymi spotykamy się na co dzień, korzystając ze znaków drogowych, przechodząc przez jezdnię lub znajdując się na basenie bądź kąpielisku.

Piktogramy mogą również służyć do oznaczenia substancji niebezpiecznych. Etykiety z odpowiednią symboliką mogą przedstawiać zagrożenia chemiczne lub biologiczne. Czasem znaczenie piktogramów ogranicza się do przedstawienia parametrów wybranego produktu. Współczesne piktogramy są też często wykorzystywane do ułatwienia komunikacji osobom, które nie mogą porozumiewać się w tradycyjny sposób.

Jak wyglądają piktogramy?

Definicja piktogramów jest bardzo prosta. Można je podzielić na:

  • obrazki, które przedstawiają jedynie konkretny symbol ujęty w określonej palecie kolorów,
  • piktogramy z opisem, które obok symbolu graficznego, przedstawiają również prosty, krótki tekst nawiązujący do konkretnej grafiki.

Piktogramy z opisem to znaki ostrzegawcze, które oprócz określonego symbolu graficznego zawierają dodatkowo hasła ostrzegawcze „Niebezpieczeństwo!”. i „Uwaga!”, a także krótkie zwroty, które oznaczają rodzaj i charakter zagrożenia.

Jakiego koloru powinny być piktogramy?

Kolorystyka piktogramu powinna być tak dobrana, aby symbol ten odróżniał się od tła. Znaki ostrzegawcze powinny być:

  • koloru czarnego (na białym tle),
  • z czerwonym obramowaniem.

Piktogramy ostrzegawcze mają kształt kwadratu, który ustawia się na wierzchołku (przesunięty o 45 stopni). Zaleca się, aby minimalne wymiary piktogramów zajmowały minimum 1/15 pola powierzchni całego opakowania, przy czym nie powinno być to mniej niż 1 cm2.

Wymiary etykiety z piktogramami zależy od objętości opakowania. Jeśli objętość:

  • nie przekracza 3 dm3, to wymiary nie powinny być mniejsze niż 52 x 74 mm,
  • jest większa niż 3 dm3, ale nie przekracza 50 dm3, to jej wymiary nie powinny być mniejsze niż 74 x 105 mm,
  • jest większa niż 50 dm3, ale nie przekracza 500 dm3, to jej wymiary nie powinny być mniejsze niż 105 x 148 mm,
  • większa niż 500 dm3 – rozmiar etykiety to co najmniej 148 x 210 mm.

Kiedy stosuje się piktogramy?

Biorąc pod uwagę piktogramy i ich znaczenie, używa się ich przede wszystkim do oznaczenia zagrożenia chemicznego. Ich kształt i zastosowanie są zgodne z Globalnie Zharmonizowanym Systemem Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS).

Coraz częściej stosuje się piktogramy w fotowoltaice. Trend ten wynika głównie stąd, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę instalacji. Infrastruktura niezbędna do jej zasilania powinna być odpowiednio oznaczona, tak aby wyeliminować przypadkowe ryzyko porażenia.

Etykiet z piktogramami używa się również w branży BHP, a konkretnie wszędzie tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wypadku komunikacyjnego (bocznice kolejowe, dworce), porażenia prądem (instalacje elektryczne, przełącznice, rozdzielnie) itd.

Piktogramy do druku występują najczęściej na samoprzylepnej folii winylowej. Do ich nadruku używa się specjalnych atramentów, które są odporne na działanie wilgoci, a także światła słonecznego (w tym promieniowania UV), kurzu i uszkodzeń mechanicznych. Naklejka zawierająca druk piktogramów powinna być umieszczona na odpowiednio przygotowanej, a zwłaszcza odtłuszczonej powierzchni. Można również drukować piktogramy na innych rodzajach folii, które są bardziej standardowe i tańsze w porównaniu do folii winylowej.

Przykłady piktogramów w odniesieniu do klasy zagrożenia

Poniżej przedstawiamy przykłady piktogramów, które ostrzegają o konkretnym rodzaju substancji niebezpiecznych pod kątem chemicznym.

  1. Zagrożenia fizyczne
  • GHS01 – substancje wybuchowe,
  • GHS02 – substancje łatwopalne,
  • GHS03 – substancje utleniające,
  • GHS04 – gazy pod ciśnieniem,
  • GHS05 – substancje korodujące metale,
  1. Zagrożenia dla zdrowia
  • GHS06 – substancje toksyczne,
  • GHS05 – substancje żrące,
  • GHS07 – substancje drażniące,
  • GHS08 – substancje rakotwórcze i mutagenne.
  1. Zagrożenia dla środowiska
  • GHS09 – Substancje szkodliwe dla środowiska.

Wyróżniamy też kategorię GHS07 (zagrożenia dodatkowe), która definiuje substancje mogące mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie warstwy ozonowej.

Piktogramy z opisem czy bez?

Etykiety z piktogramami wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie konkretny produkt, materiał, tworzywo lub inny czynnik może być przyczyną zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia. Czy na etykiecie zawsze musi znaleźć się opis? Tak, jeśli dzięki niemu można sprecyzować charakter konkretnego zagrożenia. Jeśli np. w pojemniku przechowywana jest materiał łatwopalny, to zwykle nie istnieje konieczność podawania szacunkowej wartości granicznej temperatury, powyżej której dany materiał ulegnie zapłonowi.

W naszej ofercie znajdą Państwo etykiety z piktogramami, które zostały wykonane według najwyższych standardów.