Etykiety ostrzegawcze są kluczowym elementem, który należy umieścić na opakowaniu produktu delikatnego, kruchego, ale także niebezpiecznego. Na etykietach umieścisz piktogramy ostrzegawcze, dzięki którym Twój klient będzie wiedział, jak postępować z towarem, a czego należy unikać. W naszej ofercie znajdziesz czytelne, przejrzyste i łatwe do zrozumienia etykiety ostrzegawcze.

Wymagania prawne dotyczące etykiet ostrzegawczych

Sprawdź, co mówi prawo o etykietach ostrzegawczych. Etykiety ostrzegawcze zgodnie z rozporządzeniem CLP muszą zawierać oznakowanie przyjęte z GHS ONZ. Obejmuje ono:

  • nowe piktogramy,
  • hasła ostrzegawcze,
  • zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia,
  • zwroty wskazujące środki ostrożności.

Oznaczenie paczek musi odzwierciedlać ustaloną klasyfikację substancji czy mieszaniny. W rozporządzeniu CLP zachowano niektóre pojęcia związane z oznakowaniem pochodzącym z DSD i DPD np. wyłączenia dla małych opakowań. Opakowanie substancji tudzież mieszaniny potencjalnie niebezpiecznej musi być opatrzone etykietą informującą o zagrożeniu zgodnie z przepisami tytułu III rozporządzenia CLP – Informowanie o zagrożeniu przy pomocy oznakowania.

Rodzaje etykiet ostrzegawczych – rozmiary i kształty

Znajdziesz u nas szeroki wybór etykiet ostrzegawczych w różnych kształtach i rozmiarach. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza praktyczne etykiety samoprzylepne, które pozwalają na szybkie i sprawne naklejenie ich na dany produkt. Pamiętaj, że etykiety nie stanowią jedynie ostrzeżenia dotyczącego niebezpiecznej zawartości. Mogą również być zwykłym komunikatem o sposobie otwarcia czy postępowania z paczką. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości etykiety na paczki, które cechuje odporność na czynniki zewnętrzne, zmienne temperatury, wilgoć, substancje chemiczne oraz na rozrywanie i odklejanie. Ich wykonane i dobrej jakości klej gwarantuje trwałość oraz wysoką wytrzymałość mechaniczną. Tym samym zmniejszają one ryzyko uszkodzenia zawartości.

Proponujemy etykiety samoprzylepne białe, przezroczyste oraz kolorowe. Etykiety ostrzegawcze mogą mieć kształt prostokąta, koła, czy kwadratu. Dostępne są w różnych rozmiarach takich jak np: 70x70mm, 100x70mm, oraz 100x100mm. Warto dodać, że etykiety ostrzegawcze pełnią funkcję nie tylko ostrzeżenia, ale także informują spedytorów oraz przewoźników o cechach przesyłanego towaru. Wśród jakich etykiet możesz wybierać? Oto przykłady najczęściej wybieranych oznaczeń:

  • „uwaga szkło”,
  • „nie rzucać”,
  • „góra”,
  • „faktura w środku”,
  • „sprawdź zawartość w obecności przewoźnika”,
  • „nie piętrować”,
  • „dokumenty w środku”,
  • „otwieraj ostrożnie”,
  • „ostrożnie płyny”,
  • etykieta ostrzegawcza „strzałka”,
  • „overpack”.

Specjalna etykieta ostrzegawcza wykorzystuje często uniwersalne symbole, które są zrozumiałe na całym świecie. Samoprzylepna naklejka umożliwia aplikację na różnych powierzchniach. Żywe, jaskrawe kolory są łatwo zauważalne i zwracają uwagę Klientów.

Kluczowe elementy, jakie powinny być na etykiecie ostrzegawczej

Etykieta powinna informować odbiorcę o rodzaju zagrożenia, jak i zalecanych środkach ostrożności. Co powinno się na niej znaleźć?

  • nazwa, adres i numer telefonu dostawcy
  • nominalna ilość substancji albo mieszaniny w opakowaniu (jeśli nie umieszczono tej informacji w innym miejscu opakowania),
  • identyfikatory produktu (substancja/mieszanina),
  • piktogramy,
  • hasło ostrzegawcze np. uwaga niebezpieczna zawartość,
  • zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia (zwroty H),
  • zwroty wskazujące środki ostrożności) (zwroty P) np. zachować środki ostrożności,
  • informacje uzupełniające (uwzględniające zwroty EUH).

Pamiętaj, że hasło ostrzegawcze, piktogramy, zwroty określające zagrożenie oraz środki ostrożności muszą zostać umieszczone na etykiecie razem.

Czy wszystkie składniki muszą być wymienione na etykiecie ostrzegawczej?

Nieraz zdarza się, że opakowanie nie umożliwia przedstawienia wszelkich wymaganych informacji na etykiecie czy opakowaniu w sposób zgodny z wymogami art. 31 rozporządzenia CLP. Co w przypadku kiedy opakowanie substancji czy mieszaniny ze względu na mały rozmiar, kształt czy formę nie pozwala na spełnienie wymagań dotyczących etykiety ostrzegawczej? W tym wypadku etykieta znajdująca się na bezpośrednim opakowaniu powinna zawierać takie informacje jak:

  • identyfikator produktu,
  • piktogramy określające rodzaj zagrożenia,
  • nazwę i numer telefonu dostawcy substancji lub mieszaniny.

Techniki druku wykorzystywane w etykietach

Jak tworzymy nasze znaki ostrzegawcze? Do wydruku etykiet korzystamy z dwóch metod.

Druk cyfrowy

Cyfrowa technika druku pozwala na błyskawiczną realizację nakładu, dzięki krótkiemu etapowi przedprodukcyjnemu. Wyróżnia się znakomitą jakością. Co ważne, parametry obrazu można na wszelaki sposób modyfikować cyfrowo. Drut ten cechuje się najwyższym poziomem kontroli technika, dzięki czemu możemy uzyskać taki efekt, na jakim zależy Klientowi. Zaletą tej metody jest możliwość drukowania niskonakładowych serii w krótkim czasie, bez ponoszenia wysokich kosztów matryc. Druk cyfrowy polecany jest przede wszystkim do mniejszych nakładów.

Druk offsetowy

Druk offsetowy nazywany jest drukiem płaskim. Opiera się on na tym, iż dane elementy aluminiowej matrycy offsetowej znajdują się na tym samym poziomie. Druk ten bazuje na zjawisku wzajemnego odpychania się czynników niedrukujących i drukujących. Jego atutem jest szybka realizacja i relatywnie niskie koszty. Polecany zwłaszcza w przypadku większych nakładów, powyżej 1000 sztuk. W tym rodzaju druku można zastosować różnego rodzaju papiery do druku, jeśli chodzi o ich rodzaj, jak i gramaturę.

Gdzie wykorzystuje się etykiety ostrzegawcze?

Etykiety ostrzegawcze znajdują wszechstronne zastosowanie podczas transportu i można je umieścić na praktycznie każdym produkcie, jeśli zwykłe oznaczenia okazują się niewystarczające. Specjalna etykieta jest wskazana w przypadku produktów stanowiących zagrożenie (środki chemiczne), ciekłych, szklanych i kruchych, szczególnie delikatnych. Znaki ostrzegawcze są ważne w logistyce, gdyż często informują o sposobie traktowania i przewożenia danej paczki. Bezpieczeństwo przesyłki często zależy w dużej mierze właśnie od nich.

Jak widać, etykiety ostrzegawcze to nieodłączny element każdej firmy. Dzięki nim możesz efektywnie komunikować potencjalne zagrożenia, jak i zagwarantować ochronę na każdym etapie transportu i magazynowania. Poszukujesz wysokiej jakości etykiet ostrzegawczych na swoje produkty? Zapoznaj się z naszą ofertę.