Mrożonki, czyli artykuły spożywcze przechowywane w niskiej temperaturze, to wyroby, które ze względu na swe właściwości, muszą być wyposażone w etykietę informującą o ich zawartości oraz optymalnych warunkach przechowywania. W poniższym artykule opiszemy, czym są etykiety na mrożonki, czym się wyróżniają i jakie zawierają informacje.
Wymagania prawne dotyczące etykiet na mrożonki
W Polsce etykiety na produkty mrożone podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Podstawowym aktem stanowiącym prawo jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011, które zawiera regulacje na temat przekazywania konsumentom informacji dotyczących żywności.
Standardowa etykieta do mrożenia powinna zawierać następujące informacje:
- nazwa produktu,
- waga produktu netto,
- składniki,
- data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia,
- warunki przechowywania (dotyczy również temperatury przechowywania),
- kraj pochodzenia,
- wartości odżywcze.
Rodzaje etykiet na mrożonki — rozmiary i kształty
Produkty przeznaczone do głębokiego mrożenia powinny być oznaczone za pomocą etykiet dostępnych w różnych wariantach i formatach. Zwykle stosuje się:
- etykiety samoprzylepne, które są łatwe w aplikacji niezależnie od rozmiaru opakowania,
- etykiety wielkoformatowe, które stosuje się przede wszystkim na opakowaniach zbiorczych,
- etykiety wielowarstwowe, w których można odkleić zewnętrzną warstwę,
- etykiety termiczne, które drukuje się w momencie pakowania (zawierają kody kreskowe oraz datę przydatności).
Niezależnie od rodzaju i rozmiaru, etykiety do głębokiego mrożenia powinny być odporne na niską temperaturę, a także na działanie wilgoci, która w trakcie przechowywania asortymentu w ujemnej temperaturze może osadzać się na opakowaniu.
Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się na etykiecie mrożonki
Przechowywanie mrożonek w Polsce jest obarczone konkretnymi przepisami, które jasno określają, co — oprócz standardowych informacji — musi znaleźć się jeszcze na etykiecie produktów mrożonych.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami na etykiecie powinna znaleźć się pełna lista składników (w kolejności malejącej według wagi) oraz alergenów, a także instrukcja dotycząca właściwego przechowywania produktu. Kolejną, niezbędną informacją jest instrukcja przygotowania, a także informacje o zawartości poszczególnych składników odżywczych w odniesieniu do jednej porcji, bądź 100 g gotowego produktu.
Czy wszystkie składniki muszą być wymienione na etykiecie na mrożonki?
Żywność przechowywania w warunkach mrożonych musi być dokładnie opisana pod kątem składu. To oznacza, że na etykiecie należy umieścić kompletny skład i to nawet z uwzględnieniem składników o niewielkim wpływie na smak, wygląd lub właściwości produktu. Warto jednak dodać, że niektóre składniki jak np. przyprawy lub dodatki technologiczne, mogą być ujęte jako przyprawy.
Techniki druku wykorzystywane w etykietach na mrożonki
Technika drukowania etykiet dla mrożonek musi uwzględniać warunki, w jakich ma być ona przechowywana. Dlatego najczęściej spotykane metody nadruku w tym przypadku, to:
- druk fleksograficzny, który wyróżnia się dużą odpornością na wilgoć i niskie temperatury,
- druk cyfrowy, który umożliwia tworzenie personalizowanych etykiet w mniejszych nakładach,
- druk offsetowy, który umożliwia drukowanie etykiet wysokiej jakości z możliwością naniesienia szczegółów i detali,
- druk termotransferowy, który sprawdza się zwłaszcza w kontekście nanoszenia kodów kreskowych.
Gdzie wykorzystuje się etykiety na mrożonki?
Etykiety na mrożonki wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle mięsnym, rybnym, warzywnym oraz owocowym. Używa się ich również do oznakowania dań gotowych i fast foodów, takich jak np. posiłki mrożone (pierogi, mieszanki warzywne, dania mięsne, dania na patelnię itd.). Warto pamiętać, że niezależnie od branży, etykiety na mrożonki są nie tylko informacją, ale też formą reklamy, która ma zachęcić do kupna produktu i ułatwić jego przyrządzenie w odpowiednich warunkach.
Etykieta na mrożonkach to ważne źródło informacji. Dlatego umieszczonych na niej danych nie należy bagatelizować.