Etykieta produktu przyciąga uwagę potencjalnego klienta, wzbudza pozytywne odczucia, a także przekazuje konkretne informacje. Polskie prawo dokładnie określa, co powinno znaleźć się na opakowaniu. Sprawdź, jakie wymogi musi spełniać etykieta.
Informacje ogólne, czyli co powinna zawierać każda etykieta?
Czy wiesz, co powinna zawierać etykieta towaru? Bez względu na specyfikę produktu, na opakowaniu zawsze należy zamieścić informację o tym, co znajduje się w jego wnętrzu i kto jest jego producentem. Koniecznie należy poinformować konsumenta, jak nazywa się wyrób oraz gdzie znajduje się siedziba firmy produkcyjnej lub importera. Ważne, aby wspomniane informacje były czytelne, łatwe do odnalezienia przez kupującego oraz nie wprowadzały w błąd poprzez niejasne lub mylące oznakowanie. Na etykietach należy zamieścić tekst w języku polskim, a jeśli wymagają tego odrębne przepisy, to opakowanie powinno mieć także znak zgodności, czy informacje o dopuszczeniu produktu do obrotu.
Przedsiębiorcy muszą bezwzględnie stosować się do tych zaleceń — w przeciwnym wypadku grozi im kara grzywny. Etykiety na produkcie mogą zawierać także kod kreskowy. Nie jest to obowiązkowe, ale z pewnością ułatwi dystrybucję, ponieważ wiele sieci handlowych wymaga zamieszczenia tego znaku. Wygodnym sposobem przekazywania informacji na opakowaniu jest stosowanie praktycznych etykiet samoprzylepnych.
Etykieta produktu spożywczego — na co zwrócić uwagę?
Etykieta na produkcie spożywczym musi zawierać o wiele więcej szczegółowych informacji. Zgodnie z prawem, przedsiębiorca jest zobowiązany do wskazania na opakowaniu:
- nazwy określającej rodzaj produktu,
- wykazu wszystkich składników, w tym alergenów i dodatków do żywności,
- zawartości netto,
- daty minimalnej trwałości albo terminu przydatności do spożycia,
- warunków przechowywania albo przygotowania,
- danych producenta.
Jeśli produkt zawiera alergeny, to należy wyróżnić tę informację, zapisując ją inną czcionką lub kolorem, albo zastosować specjalne tło. Co ciekawe, wybrana czcionka nie może być słabo czytelna — jej minimalna wielkość wynosi 1,2 mm. Jeśli opakowanie jest wyjątkowo małe, to dopuszcza się rozmiar 0,9 mm. Warto pamiętać, aby na pierwszym miejscu listy umieścić składnik, którego w danym produkcie znajduje się najwięcej. Ta wiadomość jest bardzo ważna dla konsumentów, którzy kupują wartościowe jedzenie, a etykieta produktu spożywczego jest dla nich źródłem cennych informacji.
Co powinna zawierać dobra etykieta produktu?
Idealna etykieta produktu powinna dostarczać jak najwięcej informacji oraz spełniać wartości użytkowe i reklamowe. Zwięzły opis i czytelne oznaczenia są szczególnie ważne dla nabywców szukających rzetelnej specyfikacji produktu. Warto wziąć pod uwagę materiał, z którego będzie wykonana etykieta — najlepiej stawiać na ekologiczne i łatwe w aplikacji tworzywo. Fundamentalną rolę odgrywa niebanalny design — ciekawe grafiki, oryginalne czcionki i efektowne uszlachetnienia doskonale przyciągają uwagę potencjalnych klientów. Zobacz, co powinna zawierać dobrze przemyślana etykieta na produkcie.
Sprawdź, czy musisz spełnić specjalne wymagania!
Nie tylko producenci artykułów spożywczych muszą przestrzegać szeregu wymogów. Osobne regulacje dotyczą także:
- środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego
- zabawek,
- kosmetyków,
- substancji i mieszanin chemicznych,
- towarów paczkowanych.
Szczególne wymogi obejmują między innymi przeznaczenie produktu, możliwe zagrożenia związane z jego użytkowaniem, oznaczenia umożliwiające identyfikację, ostrzeżenie o niebezpieczeństwie, zwroty wskazujące środki ostrożności, nominalną ilość i wiele innych. Długa lista obostrzeń sprawia, że prawidłowe etykietowanie produktów może wydawać się skomplikowane. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy — na wszelkie pytania przedsiębiorcy odpowie Departament Inspekcji Handlowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wszystkie przepisy w jednym miejscu — dokumenty regulujące wygląd etykiet
Skoro producent musi przestrzegać tak wielu wymogów, to gdzie może znaleźć wszystkie przepisy mówiące, jak mają wyglądać etykiety produktów? Warto zerknąć do:
- Ustawy o Bezpieczeństwie Żywności i Żywieniu Człowieka,
- Rozporządzeniu w Sprawie Znakowania Środków Spożywczych i Dozwolonych Substancji Dodatkowych,
- Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu cywilnego.
Powyższe akty prawne dokładnie opisują niezbędne wymagania, procedury oraz zakres i sposób znakowania sprzedawanych produktów.
Odpowiednia etykieta jest konieczna, jeśli producent chce wprowadzić artykuł na rynek i zapewnić konsumentom bezpieczeństwo stosowania tego wyrobu. Oznakowanie produktu to niezwykle ważny element opakowania, dlatego warto wykonać je z należytą starannością.
Dodaj komentarz