Rocznie wyrzucamy 8 milionów ton plastiku do oceanów. Plastik otacza nas z każdej strony, jest wszechobecny. Pewnie większość z Was powie: Jak to możliwe? Przecież tworzywa sztuczne są poddawane recyklingowi. Przynajmniej tak od ponad 50 lat mówi nam przemysł naftowy. Niestety w rzeczywistości, większość tworzyw nie jest poddawana recyklingowi.
Zacznijmy od początku. Produkcja plastiku rozpoczęła się, po II wojnie światowej. Od tego czasu, aż do dziś ludzkość wyprodukowała ok. 8 miliardów 300 tysięcy ton plastiku, to mniej więcej tyle ile ważyłyby 23 tysiące budynków Empire State. Zafascynowaliśmy się tym, jakie właściwości ma plastik, a produkcja trwała i trwa nadal, a my niedługo utopimy się w plastikowym oceanie.
Jak powinno to wyglądać?
Wyrzucamy surowce do odpowiednich pojemników, są one wywożone do sortowni, gdzie są czyszczone i sortowane. Odpady są przetapiane i dostają drugie życie jako nowe produkty, opakowania itp. Ile faktycznie recyklingu podlega recyklingowi?
Tylko 9% materiałów, które nadają się do recyklingu. Oczywiście mówimy tu o wszystkich tworzywach, które oznaczone są jako te, które są zdatne do tego procesu. Do spalenia trafia 12%.
Natomiast 79% wszystkich kiedykolwiek wyprodukowanych tworzyw sztucznych trafia na wysypiska śmieci albo zalega dookoła nas. Nasze odpady lądują w oceanach, lasach zaśmiecając naszą planetę oraz skazując na śmierć wiele zwierząt np. foki, delfiny, wieloryby. Ryby, które dostępne są w każdym sklepie, również zawierają w sobie plastik, ponieważ traktują go jako pożywienie.
Czy słyszeliście kiedyś o bezludnej wyspie Henderson? Rozmiarami przypomina dzielnicę Mokotów w Warszawie (37,3 km2). Położona na Oceanie Spokojnym. Wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na ekosystem, który był praktycznie nienaruszony przez ludzi. Niestety prądy stopniowo ściągały tam różnego rodzaju odpady, a obecnie jest to najprawdopodobniej najbardziej zaśmiecona wyspa. Znajduje się tam ok. 19 ton odpadów. Pewnie wyobrażacie sobie piękne plaże i przepiękne widoki… nic bardziej mylnego, na każdym 1m2 plaży znajduje się ok. 672 części śmieci (tak, w większości to plastik).
Hawaje, kojarzą nam się z przepięknymi widokami, naturą oraz plażami. Niestety, piasek na hawajskich plażach to w 15% granulki mikro plastików. Problem staje się coraz większy, a my musimy działać. Nie tylko globalnie, nasze codzienne wybory mają ogromne znaczenie.
Jak możesz to zrobić?
Zamawiając etykiety w naszej drukarni, pomyśl o zamianie materiału na biodegradowalny, cieńszy, spójny z całym opakowaniem, dzięki czemu recykling będzie łatwiejszy. W naszej ofercie znajdziesz papier zrobiony z odpadów cytrusowych, folię zrobioną z trzciny cukrowej. Rozwiązań jest wiele, a my z chęcią pomożemy dobrać, to co będzie świetnie prezentować się na Twoim produkcie, ale pozwoli również na uratowanie naszej planety przed zaśmieceniem. Zrezygnujmy z użycia jednorazowego plastiku np. reklamówek do owoców i warzyw czy plastikowych toreb na zakupy. O wiele bardziej ekologiczne będą te materiałowe. Pamiętaj, razem możemy więcej.
Źródła:
Dodaj komentarz