Współcześnie realizowane etykiety spełniają wiele funkcji zarówno pod względem użytkowym, reklamowym oraz informacyjnym. Dla wielu osób etykieta stanowi ważne źródło informacji i jest nośnikiem wielu cennych danych dotyczących produktu, jego statusu ekologicznego oraz posiadanych certyfikatów. O tym, jakie dziesięć cech musi spełniać etykieta oraz po czym poznać wartościową etykietę, dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do przeczytania publikacji.
Wartościowa etykieta
Etykiety muszą spełniać cechy, które oferują dla konsumentów jak najwięcej informacji ale również wartości użytkowych i reklamowych. Każda etykieta powinna spełniać wymogi zarówno prawne względem obowiązku informacji i podania właściwej gramatury oraz znaków ostrzegawczych. Istotne są kwestie takie, jak np. projekt graficzny, ergonomiczny kształt, łatwa aplikacja na produkcie oraz jej usuwalność. Cech wartościowej etykiety można wymieniać bardzo wiele, jednakże w tym tekście przedstawiamy 10 najważniejszych, bez których etykieta może nie być postrzegana jako wartościowa.
10 cech wartościowych etykiet
- ZAWARTOŚĆ MERYTORYCZNA
Bardzo istotną kwestią jest zawartość merytoryczna etykiety. To od niej bowiem zależy, w jaki sposób i w jakim stopniu konsumenci uzyskają informację na temat danego produktu. Opis powinien być możliwie zwięzły oraz zawierać wszystkie ważne informacje z zakresu parametrów technicznych oraz właściwości danego produktu, wartości odżywczych (w przypadku produktów spożywczych) oraz ostrzeżeń o możliwych działaniach niepożądanych, związanych z niewłaściwym użytkowaniem produktu.
- CZYTELNOŚĆ TEKSTU I OZNACZEŃ
W zależności od tego, jakiej wielkości będzie etykieta, ile informacji będzie na niej zawartych oraz
z jakiej odległości konsumenci będą czytać na niej tekst i oznaczenia, zależy dobór kroju i stopnia pisma oraz jego czytelność. Najmniejsza czcionka na etykiecie nie powinna być mniejsza niż 6p. Każda etykieta powinna posiadać znaki dotyczące bezpieczeństwa produktu i atesty właściwe dla danej kategorii produktów.
- ŁATWA APLIKACJA ORAZ USUWALNOŚĆ KLEJU
Etykiety mogą być aplikowane na wiele różnych sposobów, w zależności od parku technologicznego oraz samej technologii produkcji. Etykiety, w zależności od podłoża mogą być realizowane z różną warstwą kleju, a to będzie miało wpływ na ich usuwalność, co stanowi istotną rolę w późniejszej segregacji odpadów. Etykiety z mocnym klejem, mogą stanowić znaczny problem w kontekście ekologii i oddzielenia surowców (etykiety od opakowania).
- BEZPIECZNE PODŁOŻE, CERTYFIKOWANY SUROWIEC
Etykieta dobrze przemyślana powinna być drukowana na certyfikowanym i bezpiecznym surowcu, właściwym dla danej kategorii produkcji poligraficznej. Aktualnie papiernie posiadają w swoich ofertach surowce certyfikowane FSC i PEFC sprawiając, że wybierając surowiec z tym oznaczeniem mamy pewność, że pochodzi on z upraw leśnych, przeznaczonych do wyrobu papieru.
- EKOLOGICZNOŚĆ
Ekologiczność w etykietach to bardzo istotna kwestia. Trendy oraz rosnąca świadomość konsumencka pokazują, że nie jest to tylko kwestia ochrony środowiska, ale również praktyczna strona w kontekście segregacji odpadów. Warto zwrócić uwagę na chociażby takie elementy, jak osłabienie warstwy kleju etykiety oraz na to, z jakiego surowca zrobione jest opakowanie, na którym znajduje się etykieta.
- WYSOKIEJ JAKOŚCI DRUK
Wysokiej jakości wydruk etykiet to podstawa współczesnej poligrafii. Im wyższa jakość nadruku etykiety, tym lepsze odwzorowanie barw i drobnych elementów. Jakość druku ma dzisiaj coraz większe znaczenie dla konsumentów, szczególnie tych, wybierających produkcje premium.
- USZLACHETNIENIE, KTÓRE ZABEZPIECZA I PRZYCIĄGA WZROK
Uszlachetnienia przyciągają wzrok i dodają produktowi niezwykłego uroku. Jednocześnie zabezpieczają produkt przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, przez co etykiety są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- NIEBALNALNY DESIGN
Projekt graficzny powinien być nie tylko przygotowany zgodnie z wytycznymi i uwagami przekazanymi przez drukarnię. Przede wszystkim powinien on zachwycać konsumentów i zwracać na siebie uwagę. Od tego jak wygląda etykieta produktu zależy bowiem zarówno jego komercyjny sukces, jak i sprzedaż.
- ERGONOMICZNY KSZTAŁT
Kształt etykiety musi być dopasowany idealnie do produktu, na którym ma być aplikowana etykieta. Ergonomia odgrywa tutaj istotną rolę w kontekście zarówno kosztów produkcyjnych jak i technologii produkcji samej aplikacji etykiety.
- WARTOŚĆ MARKETINGOWA
Etykiety, które łączą w sobie wszystkie wymienione wyżej cechy wzmacniają wartość marketingową. Produkt jest bardziej zauważany przez konsumenta na półkach sklepowych wśród wielu konkurencyjnych marek. Są one niejako reklamą produktu.
Podsumowanie
Podsumowując, wszystkie opisane wyżej cechy określające etykietę – zastosowane w praktyce dają
w efekcie pełnowartościowy opis – zarówno pod względem merytorycznym jak i wizualnym. Aby taka etykieta powstała, potrzeba wiele pracy koncepcyjnej i kreatywnej, jednakże efekty mogą zadowolić wielu konsumentów. Należy pamiętać, że etykiety są nośnikiem nie tylko informacji, ale także oddziałowują na zmysły i nadają charakteru dla danego produktu lub linii produktowej. Warto, aby projektowana etykieta była przemyślana w wyżej wymienionych aspektach, co dopełnia ją całościowo zarówno w wizji jak i misji, którą pełni na rynku.
Dodaj komentarz